Znojmo pokračuje v modernizaci semaforů

ZNOJMO – Doprava a hustý provoz jsou jedny z hlavních témat Znojma. Pomoci má modernizace semaforů ve městě, a to na třech frekventovaných křižovatkách. Cílem je přispět k plynulosti dopravy. Výměnou projdou také světla semaforů.

„Vyměněny budou takzvané řadiče, tedy ovládací jednotky semaforů, které jsou už za hranicí životnosti. Výměna se bude týkat tří frekventovaných křižovatek ulic Vídeňská a Hakenova, Vídeňská a Brněnská, Vídeňská a Melkusova. V současné době jsou totiž tyto křižovatky řízeny pevně danými časovými intervaly,“ popisuje starosta města Znojma Jakub Malačka.

Nová technologie navíc umožní programování semaforů online, takže na aktuální dopravní situace ve Znojmě se bude moci reagovat prakticky okamžitě.

Nové řadiče na křižovatkách jsou prvním krokem k plynulejšímu provozu na průtahu městem. Ten další je umístit do křižovatek nové smyčky či jinou technologii (jako jsou například kamery), které snímají provoz v jednotlivých směrech křižovatky a jsou propojeny právě s řadiči. Díky tomu bude možné automaticky reagovat na dopravní situaci a například v případě kolon v jednom směru upřednostnit tento směr díky zkrácenému intervalu pro červenou na semaforu.

Do modernizace semaforů investuje město téměř 2 miliony korun (bez DPH). Zakázku bude realizovat firma PATRIOT, spol. s r. o., která podala formou e-aukce nejvýhodnější nabídku.

Větší komfort nabídnou i nové LED diody na těchto křižovatkách. Ty mají podstatně vyšší účinnost i delší životnost, což se v dlouhodobějším horizontu projeví na ekonomice provozu světelných křižovatek.

Modernizace proběhla již v roce 2019 na čtyřech světelných křižovatkách. Vyměněny byly řadiče semaforů na křižovatce ulice Pražská a Přímětická, Vídeňská, Doktorky Milady Horákové a Průmyslová, Coufalova a Havlíčkova a na náměstí Svobody.

© Televize Spolu, All Rights Reserved