Červený kostel v Olomouci vydal svoje tajemství

OLOMOUC – Pouzdro ukrývající poselství budoucím generacím vyzvedli historici v pondělí 9. srpna z takzvané makovice Červeného kostela v Olomouci. Ten v současné době prochází rekonstrukcí, jejímž cílem je vznik moderního prostoru, který nabídne zázemí návštěvníkům vědecké knihovny. Kromě toho se tam budou odehrávat také společenské a kulturní akce.

„Každé vyzvednutí pouzdra je mimořádně vzácná událost. Kostel byl dostavěn v roce 1902 a samotné pouzdro bylo poprvé vyzvednuto až v roce 1988, a to zcela náhodně“

JOSEF SUCHÁNEK, hejtman Olomouckého kraje

Schránka ukrytá ve věži kostela obsahuje kromě poselství budoucím generacím i historické dokumenty a například také vzorky dobového tisku – a to jak z roku 1902, kdy byl kostel otevřen, tak z dob rekonstrukce v roce 1988. Načas se jejich novým domovem stane depozitář vědecké knihovny.

„Sejmutí schránky v nás přirozeně provokuje úvahy o tom, co bychom příštím generacím měli odkázat my“

JAN ŽŮREK, krajský radní pro oblast kultury a památkové péče

Samotná rekonstrukce Červeného kostela skončí příští rok. Na její realizaci spolupracuje s krajem také vědecká knihovna a Národní památkový ústav. Mimo jiné dojde k restaurování bočních chorů, díky nimž se kapacita kostela navýší na 271 osob. Náklady na rekonstrukci památky přesáhnou 140 miliónů korun. Další milióny pak budou potřeba na vybavení a adaptaci interiérů.

zdroj: Olomoucký kraj

© Televize Spolu, All Rights Reserved