Zlínský kraj vyznamenal profesionální i dobrovolné hasiče

ZLÍNSKÝ KRAJ – Pamětní medaile na slavnostní akci převzalo 37 hasičů, záslužná vyznamenání II. stupně 7 hasičů a další 2 hasiči byli vyznamenáni in memoriam. Ocenění dobrovolným i profesionálním hasičům předával hejtman Radim Holiš, ředitel Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Vít Rušar a starosta Krajského sdružení hasičů Zlínského kraje Vlastimil Nevařil.

V Baťově mrakodrapu, sídle Zlínského kraje, si ve středu 4. května převzali ocenění profesionální i dobrovolní hasiči. Slavnostní oceňování, které se koná každoročně u příležitosti svátku svatého Floriána, patrona všech hasičů, začalo minutou ticha za dva zesnulé dobrovolné hasiče. Ti zasahovali v loňském roce u výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku.

„Hasiči pro nás všechny často nasazují životy a já bych si moc přál, aby k podobným tragédiím jako v Koryčanech nedocházelo.“

RADIM HOLIŠ – hejtman Zlínského kraje

„Hasiči pro nás všechny často nasazují životy a já bych si moc přál, aby k podobným tragédiím jako v Koryčanech nedocházelo. Profesionální a dobrovolní hasiči pomáhají tam, kde je zrovna potřeba. Při požárech, povodních, úniku nebezpečných látek i při autonehodách. Často se taky podílejí na společenském životě ve svých obcích a věnují se práci s mládeží. Za to všechno si zaslouží poděkování a uznání,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

V našem kraji slouží 533 příslušníků a zaměstnanců Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Ve 381 sborech působí 22 485 dobrovolných hasičů, z toho 4 953 do 18 let. Zlínský kraj hasiče každoročně oceňuje už od roku 2005. Za tu dobu vyznamenal více než 600 dobrovolných a profesionálních hasičů, a to od těch nejmladších, kteří dosahují významných úspěchů v požárním sportu, až po ty zasloužilé, kteří hasičskou uniformu nosí již několik desítek let.

Oceněné pamětními medailemi si nominují jednotlivé okresy. Udělení záslužného vyznamenání II. stupně navrhuje u dobrovolných hasičů Krajský výkonný výbor Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, u profesionálních je navrhuje Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje.

SEZNAM OCENĚNÝCH HASIČŮ

Pamětní medaile – dobrovolní

OSH Kroměříž
Matěj Koutný
Aleš Krejčí
Hana Kutrová
Marie Nováková
Jana Olivíková
Milan Štefek
Zdeněk Vašíček
Josef Vodehnal
Jaroslav Vylíčil

OSH Uherské Hradiště
František Botek
Pavel Dacík
Jiří Kubíček
Pavel Lekeš
Milan Matyáš
Marek Miklíček
Radek Nedoma
Tomáš Pelka
Miroslav Ševčík
Roman Šmít

OSH Vsetín
Stanislav Daněk
Josef Dorčák
Josef Fiala
Josef Janota
Michal Lukáš
Ludmila Mužikovská
Vlastimil Sucháček
Jiří Světínský
Hana Václavíková

OSH Zlín
Martin Hubáček
Josef Kozubík
Zdeněk Kužela
Alois Obadal
Roman Pastorčák
Jaroslav Petrovský
Václav Pinďák
Zdeněk Šták
Libor Žamboch

Záslužné vyznamenání II. stupně – dobrovolní
Vladimír Hanák
Jan Kubíček
Jaroslav Stieber

Záslužné vyznamenání II. stupně – profesionální
Zdeňka Fojtíková
nprap. Zdeněk Kočíř
nprap. Jiří Konopčík
pprap. Břetislav Miskovič

In memoriam
Jaroslav Fila
Marek Vrba

© Televize Spolu, All Rights Reserved