Ondřej Husták přestupuje k účastníkovi ligy mistrů a ACB

BRNO – Basketbalista Ondřej Husták prožívá důležité momenty své mladé kariéry. Před necelými dvěma týdny dostal pozvánku od trenéra Ginzburga do seniorské reprezentace, aby doplnil kádr při absenci pivotů a zároveň řeší přestup z brněnského klubu do španělské Manresy, která projevila zájem již před měsícem o služby českého talentovaného mladíka.

Ondřej Husták o svém odchodu:
Určitě to pro mě byl velmi důležitý rok a půl jak po stránce basketbalové, tak i v osobním životě. Byla to pro mě obrovská zkušenost. Myslím si, že přestup do Brna bylo to nejlepší rozhodnutí v mé dosavadní kariéře. Přijde mi, že jsem se za tu dobu tady posunul vpřed a měl jsem šanci okusit mužský a celkově profesionální basketbal. Je to pro mě neobyčejně cenná zkušenost.

Jaké bylo rozhodování?
Nebylo to vůbec jednoduché. Až do poslední chvíle jsem neměl jasno, ale říkal jsem si, že je to pro mě výzva, příležitost a další schůdek v mé kariéře posunout se dál.

Popiš svoje pocity v posledních dnech, stres nebo motivace?
Od každého trochu. Určitě to bylo stresující, protože jsem v reprezentaci byl poprvé. Do toho nutnost řešit přestup a přitom přemýšlet, jakou cestu si vybrat a po které chci jít dál. Ale zároveň to bylo pro mě motivující, protože obojí je pro mě další výzva, se kterou se musím poprat.

První odloučení od dvojčete Adama?
Myslím si, že to pro nás bude hlavně ze začátku nezvyk, protože jsme bez sebe doposud nebyli více jak týden. Už teď po tom týdnu s reprezentací, co jsem ho neviděl, je divný pocit si představit, že to bude na delší dobu. Jsme jeden pro druhého někým, kdo vás vždycky vyslechne, pomůže vám, můžete s ním probrat cokoliv, ať už jste na dně nebo se vám daří. Vždycky bude s vámi.

Co ti z Brna bude nejvíc chybět?
Do Brna jsem přišel po téměř dvou sezónách strávených ve španělské Baskonii. Příchod do Brna pro mě byla velmi vítaná změna pro můj basketbalový posun. V neposlední řadě i kamarádi a rodinná atmosféra.

Jak vnímáš případnou možnost návratu?
Rozhodnutí odejít z Basket Brno pro mě nebylo vůbec jednoduché, nabídka přišla nečekaně. A až do poslední chvíle jsem neměl úplně jasno. Tím, že už jsem ve Španělsku působil, se pro mě otevřela možnost získat cupo. Další výzvou přestupu je možnost hrát v nejvyšší španělské soutěži ACB, což by měl být další výrazný posun v mé kariéře. Případnému návratu do Brna se rozhodně nebráním, ale nyní nejsem schopen říct, jak se bude moje kariéra vyvíjet a kam mě zavede.

Co bys vzkázal fanouškům Basketu Brno?
Prostředí tohoto klubu mi celkově přirostlo k srdci. Ačkoli celou dobu mého působení zde v Basket Brno, byla poměrně přísná nařízení spojená s COVID-19, což omezovalo kontakt s fanoušky. O to více si cením, že přišli, podporovali nás a fandili. Zejména si vážím, že fanoušci sledují nejen tým jako celek, ale i konkrétní hráče. Mě podpořili naposledy při nominaci do reprezentačního týmu mužů.

Na závěr bych chtěl vzkázat:
Budete mi chybět a doufám, že i nadále zůstaneme v kontaktu.

Trenér Lubomír Růžička vysvětluje situaci:
Ondra se po absolvování 2,5 roku v Baskonii rozhodl, že by měl rád splněné „cupo“. Přišla mu nabídka z Manresy, o které jsme mezi kluby diskutovali a hledali společná řešení. Ondra přestupuje do Manresy, aby si v následujícím půlroce splnil cupo (3 roky ve španělské mládeži dávají cizinci statut pro ACB, aby byl brán jako domácí hráč – nikoli cizinec). Zároveň má půl roku na to prosadit se v A týmu Manresy, který hraje v letošním roce Champions League a skvěle vstoupil do domácí ligy. V případě, že se Ondra prosadí do A týmu, přestoupí natrvalo. Pokud by se tak nestalo, je možnost následného návratu Ondry do Basketu Brno pro ročník 2022/2023. Všichni věříme, že tato dohoda je pro hráče nejlepší možná. Zároveň vnímáme, že jsme udělali kus práce a je to skvělá vizitka pracovitosti nejen Ondry samotného, ale všech lidí v našem klubu, kteří se od prvního dne snažili Ondrovi pomáhat s přechodem do dospělého basketbalu. Osobně vnímám tento krok jako motivaci do další práce. Přeji Ondrovi vše dobré, chtěl bych mu poděkovat za jeho přístup a budu mu držet palce, aby se jeho sny staly skutečností.

Trenér Luboš Bartoň, který Ondru vedl nejen v individuálním rozvoji, ale také v mládežnické reprezentaci do 18 let:
Ondra udělal za rok a půl v Brně velký pokrok po všech stránkách. Díky jeho pracovitosti s ním byla práce o to jednodušší, ale neříkám, že byla snadná. Vychovávat vysoké pivoty není jednoduché a většinou to trvá o dost déle než třeba u menších hráčů na perimetru. Po celou dobu jsme se mu snažili vštípit, co obnáší profesionální přístup. Aby se uměl starat o své tělo a spoustu dalších věcí, které jsou velmi důležité v rozvoji hráče. Ondra má před sebou ještě hodně práce a doufám, že o něj bude ve Španělsku dobře postaráno. Změnu prostředí vidím jako pozitivní.

Spolumajitel klubu Ctirad Nečas:
I přes to, že jsme na začátku sezóny nepočítali s odchodem žádného z našich mladých hráčů, umožnili jsme, po osobním jednání se zástupci BÁSQUET MANRESA a PPG, odchod čerstvě osmnáctiletého Ondřeje Hustáka do tohoto španělského týmu, jehož A tým je účastníkem basketbalové Championsleague. Přejeme Ondrovi, aby ve Španělsku co nejlépe zúročil nejen čerstvě nabyté reprezentační zkušenosti, ale také péči několika realizačních týmů, které se mu v uplynulých dvou sezónách v Brně věnovaly. Tento přestup vnímáme jako velký úspěch, potvrzující správnost naší filosofie výchovy mladých hráčů v BASKETU BRNO a také začátek spolupráce se špičkovými evropskými kluby.

Hráčský agent PPG I Octagon Phillip Parun, který se o Ondru stará:
Tento krok v kariéře je další posun pro Ondru Hustáka. Už jednou okusil Španělsko v euroligové Baskonii. Je to přirozený progres hráče, který chce hrát na vyšší úrovni posunem do nelepší evropské soutěže ACB. Tím, že Ondra odehrál dva a půl roku v Baskonii, bude mít možnost získat status cupo, což je v budoucnu pozitivum pro jeho kariéru. Česká stopa v ACB už historicky je a hráči, kteří se dokázali prosadit ve Španělsku, pokračují úspěšně ve svých kariérách i v reprezentaci. Manresa je skvělý a dynamický klub s vynikajícím trenérem Pedrem Martinezem, který dává mladým hráčům šanci. Dlouhodobě sledoval Ondru a my jsme rádi, že se přestup podařil. Velké díky patří také realizačnímu týmu v Brně, který se o něj staral a udělal s ním kus práce.

Zdroj: Kristýna Navrátilová, Basket Brno

© Televize Spolu, All Rights Reserved