Správa železnic vybuduje odbočku Rajhrad

Dopravní kapacitu mezinárodního železničního koridoru mezi Brnem a Břeclaví zlepší už v příštím roce nová odbočka Rajhrad. Správa železnic vyhlásila veřejnou zakázku na jejího zhotovitele. Vložení čtyř nových výhybek ve stejnojmenné železniční zastávce umožní předjíždění vlaků v traťovém úseku Modřice – Hrušovany u Brna, což napomůže zejména řešení kolizních situací mezi dálkovou a regionální dopravou. Předpokládané celkové náklady stavby dosahují 319 milionů korun.

Dotčený traťový úsek je součástí prvního tranzitního železničního koridoru, využívá ho dálková doprava v relacích do Bratislavy a Vídně i vnitrostátní rychlíková linka R13 z Brna do Olomouce přes Břeclav. Velmi silná je regionální doprava tvořená spěšnými a osobními vlaky.

Realizace prací se předpokládá prakticky během celého příštího roku. Obsahem stavby je rekonstrukce železničního svršku a spodku v délce 870 metrů. Současně dojde k náhradě silničního nadjezdu v Holasicích a opravě nedalekého železničního mostu.

Zřizovaná odbočka se vybaví novým traťovým zabezpečovacím zařízením s technologií uloženou do stávající budovy v zastávce Rajhrad. Tu doplní nově vybudovaný objekt trafostanice. Trakční vedení se zrekonstruuje podle změněné polohy traťových kolejí. Zastávka Rajhrad získá v rámci stavby také nové informační zařízení s odjezdy vlaků, umístěné u výpravní budovy.

zdroj: Správa železnic

© Televize Spolu, All Rights Reserved