Hudební festival Znojmo přinese operní dobrodružství pod mořem

ZNOJMO, 4.července 2024 – Hudební festival Znojmo představí v červenci ve světové premiéře operu (nejen) pro děti. Ve spolupráci s brněnskou JAMU vznikla opera Porucha na lodi Nautilus. Jde o autorské dílo Lukáše Hurníka, který složil hudbu i napsal libreto. Malí i velcí diváci se mohou těšit na imaginární podmořský svět a dobrodružství inspirované příběhem Julese Verna 20 000 mil pod mořem. Akce se koná v rámci 20. ročníku festivalu, který se ve Znojmě a okolí uskuteční 10. až 28.července.

V rámci oslav 20. výročí má Hudební festival Znojmo nemalou ambici představit operu tak, aby bavila i to nejmladší publikum. Festival tak poprvé představí operu pro děti, napsanou na motivy známého románu Julese Verna skladatelem Lukášem Hurníkem. Děti i rodiče se ponoří do hlubin známého příběhu a prožijí dobrodružství plné neočekávaných zvratů, hudebních hříček a textů sršících humorem a nadsázkou „Věřím, že si tam každý divák najde to své a bude odcházet s úsměvem na rtu, tak jako my, když jsme operu připravovali,“ uvedla režisérka představení Eliška Mervartová.

Do tvůrčího týmu jsou zapojeni mladí talentovaní umělci, tým z velké části tvoří umělci z Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, konkrétně Komorní opera HF JAMU.

Děti, nebojte se opery
Festival chce dlouhodobě inspirovat děti a přivádět je ke klasické hudbě. Vedle koncertu pro nadané vítěze dětských hudebních soutěží pořádá také celodenní výtvarně-hudební workshop pro nejmenší letos přidává i operu zpracovanou přímo pro Hudební festival Znojmo. „Na tři představení této jedinečné autorské opery jsou zvány děti a jejich rodiče, aby mohli poznat, jak může vypadat svět klasické hudby v podobě zajímavého a napínavého ztvárnění. Ponořte se s festivalem pod hladinu moře a zažijte dobrodružství, na které nezapomenete!“ pozval prezident festivalu Jiří Ludvík.

O čem vypráví napínavý příběh?
Ponorka Nautilus se v San Franciském přístavu připravuje na novou výzkumnou misi. V hloubi Tichého oceánu byl spatřen objekt neznámého původu a Nemo ho hodlá prozkoumat. Check-list ukazuje, že je Nautilus v pořádku. Posádka je nastoupena, až na Salmu, učitelku plavání… Konečně Salma přichází, nejen pozdě, ale ještě si na vodítku vede domácího mazlíčka, chobotnici Mantíka. Tak začíná příběh. „Chtěli jste po mně operu pro děti, ale ty děti tam musí někdo přivést, a to jsou rodiče a prarodiče. No a ty všechny jsem chtěl nějak zabavit. A také jsem chtěl napsat operu opravdu hodnou slova a formy. Ne něco jako muzikál nebo pospojované písničky. Řekl bych, že je to taková malá Valkýra, řekněme jedno dějství z Valkýry. No prostě opera se vší dramatičností, kde se děj žene dopředu,“ prozradil autor Lukáš Hurník, autor hudby a libreta. Představení má dvě přibližně půlhodinová dějství.

Účinkující:
Denis Zmatek
Bedřiška Ponížilová
Anna Zedníčková
Simeon Hána
František Sliž
Klára Gregorová
Kateřina Ludvíková

Orchestr: JAMU
Režie: Eliška Mervartová
Dirigent: Patrik Červák
Kostýmy: Magdalena Černá
Scéna: Kristina Komárková
Světelný design: Martin Krupa

Více informací:
www.hudbaznojmo.cz
www.hudbaznojmo.cz/opera-nejen-pro-deti/

© Televize Spolu, All Rights Reserved