Z Miškolce vezou Žabiny důležitou výhru o čtyři body

Start prvního kola play-off Eurocupu pro Žabiny dopadl především díky tlaku a bojovnosti v obraně a výbornému výkonu v útoku Petry Záplatové (30 bodů, 6/9 trojky) vítězně. V maďarském Miškolci porazily své soupeřky z DVTK rozdílem čtyř bodů (57:61) a do domácí odvety si tak vezou velmi důležitou výhodu.

Domácí basketbalistky z Miškolce se nemohly v úvodí čtvrtině vůbec trefit. Naopak Žabiny se po nesportovní chybě Američanky Keyona Lavette Hayes a šestkách Elišky Hamzové dostaly do vedení o deset bodů. Pak ale Maďarky zatlačily v obraně, holky ztratily čtyři míče, následovala nesportovní faul Natálie Stoupalové a skóre se srovnalo (15:16).

Do druhé desetiminutovky Brňanky nastupovaly s mírným handikepem, když čtveřice hráček měla po dvou faulech včetně tří podkošových hráček Jurčenková – Stoupalová – Gragalauskyté. I přesto skvělou obranou nedovolily hlavním oporám DVTK Keyoně Hayes a Cheridene Green se prosadit a tříbodovými střely a tahem na koš si udržely vedení 29:33. Nejvíce Žabiny bodově držely Petra Záplatová, jež za poločas zaznamenala 11 bodů, a Bria Holmes s 10.

Právě Hayes po poločasové pauze dvěma podkošovými akcemi stáhla Žabinský náskok. Nicméně následnými zisky a rychlými koši z nich brněnské basketbalistky soupeřkám zlom nepovolily. Do poslední části utkání tak nastupovaly s dvoubodovým náskokem.

V poslední čtvrtině oba týmy předváděly boj o každý míč a velmi nepříjemnou obranu na tělo. Žabiny však Maďarkám nedaly šanci jakkoliv více zápas zdramatizovat a odváží si do Brna velice důležitou výhru o čtyři body (57:61). Do odvetného souboje, který sehrají basketbalistky příští středu 22. prosince od 18:30 na hale Rosničce, nastupují holky s výhodou nejen domácího prostředí, ale i plusového skóre.

Podle pivotmanky Moniky Grigalauskyté důležitým faktorem k úspěšnému vítězství byla tvrdá obrana, jež trenér Viktor Pruša od hráček vyžadoval. „Bylo to opravdu hodně fyzické utkání. Nicméně jsme nepřestali bojovat ani na minutu a díky tomu jsme dneska vyhráli. Přijeli jsme hodně dobře připravení, věděli jsme, co můžeme očekávat. Ale nejdůležitější bylo nevzdávat se a v dnešním zápase jsme po výhře toužili víc právě my. Vracíme se tak do Brna s výhodou a tam doufejme předvedeme stejnou hru a za podpory fanoušků to doženeme do vítězného konce,“ řekla po utkání.

DVTK (HUN) vs. Žabiny Brno 57:61 (15:16, 14:17, 20:18, 8:10)

Body: Záplatová 30, Holmes 15, Hamzová 6, Stoupalová 4, Grigalauskyté 4, Jurčenková 2, Galíčková 0, Beránková 0, Kopecká (nenastoupila), Buřtová (nenastoupila)