Ve Vyškově se připravují na Vánoce

Chlapec s vánočkou, dívka s bochníkem nebo anděl. Vyřezávaný dřevěný betlém se na Masarykově náměstí dočká dalšího rozšíření. Nové postavy a figury zvířat tradičně tvoří sochař a řezbář Tomiš Zedník. Přibývají ve čtyřech etapách, letos uvidí Vyškované druhou část. Vyškovský umělec se na provedení podílí se svým otcem Bohumírem.

Za čtyři etapy má město zaplatit 465 tisíc korun. „Projekt je vymyšlený tak, aby umělec každý rok vytvořil jeho část. K Vyškovu betlém umístěný k vánočnímu stromu již jednoznačně patří, z ohlasů je patrné, že se vyřezávané postavy líbí. Město získalo velmi originální a umělecky hodnotnou vánoční výzdobu,“ ocenil vyškovský místostarosta Roman Celý.

Letos přibudou zejména postavy dětí a zvířata: pes, ovečka, kačeny i labutě. Chybět nebude ani anděl, který bude oproti jiným postavám vyčnívat a zájemci se tak s ním budou moci vyfotografovat.

V dalších letech se počítá například s chlévy, několika řemeslníky nebo muzikanty. Vyškované i návštěvníci města obdivují betlém v adventním čase od roku 2015. Dílo vyškovského řezbáře nahradilo slaměný betlém s papírovými figurami a mobilní plátěnou stanovou střechou, který nebyl pro zimní období nejvhodnější.

Betlém Vyškované poprvé uvidí poslední listopadovou neděli, během které zapálí první svíčku na adventním věnci. 29. listopadu se zároveň rozzáří vánoční strom. Letos nebude mít kvůli opatřením v souvislosti s onemocněním COVID-19 slavnostní podobu včetně tradičního odpočítávání, o nazdobenou radniční věž či některé stromy na náměstí každopádně Vyškované nepřijdou.

Jehličnan bude zdobit centrum města minimálně do Tří králů. Letos se jedná o douglasku tisolistou, kterou těžká technika převeze v noci na čtvrtek 19. listopadu z ulice Víta Nejedlého.

Zároveň se pod ní tradičně objeví sbírkové pokladničky Asociace PAPRSEK a PIAFY Vyškov, do kterých mohou lidé přispívat potřebným. Tradiční promítání v kině Sokolský dům naopak z pochopitelných důvodů neproběhne.

© Televize Spolu, All Rights Reserved