Školáci si už letos ve Vyškově užijí běžecký ovál i míčové hry

VYŠKOV – Nesledují startéra, nevnímají soupeře, soustředí se výhradně na sebe. Odrazová noha ve startovním bloku čeká na povel. Pánev jde pomalu nahoru. S výstřelem paže opouštějí dráhu. S maximálním úsilím zdolávají první metry. Možná až takovou koncentraci už na podzim „zažije“ dvousetmetrový běžecký ovál po rozsáhlé rekonstrukci roky uvadajícího Sokolského hřiště.

Částečně škvárový areál v průběhu letošního roku dozná z technického, funkčního i estetického pohledu zásadních změn. Dávno nesplňuje současné požadavky na obdobná sportovní zařízení. Na žáky sousední Základní školy Tyršova a sportovní veřejnost čekají kvalitní povrchy, víceúčelové hřiště, moderní zázemí a osvětlení i rozšířené parkoviště.

Prostorově a dispozičně k zásadní obměně nedojde. „Dispoziční úpravu představuje prodloužení atletického běžeckého oválu o třech drahách na 200 metrů v souladu se současnými požadavky. Lajnování drah bude myslet na nejrůznější běžecké disciplíny. Chybět nebude rovinka s doskočištěm pro skok daleký, uvnitř běžeckého oválu pak dvě multifunkční hřiště pro futsal, volejbal, florbal, házenou a jiné sporty,“ vyjmenoval vyškovský starosta Karel Jurka.

Kompletně zmizí stávající oplocení, ohradní zeď u parkoviště kina Sokolský dům i nevyužívaná betonová konstrukce u cyklostezky. Oplocení celého areálu bude řešeno nově. Radnice v lokalitě rovněž počítá s tribunou pro diváky, zázemím pro sportující a se zvýšením počtu parkovacích míst stávající plochy u Sokolského domu. Vstup zůstane stejný, novotou zazáří i přístupové chodníky. „Je tedy patrné, že zdaleka nepůjde pouze o běžecký ovál s multifunkčním sportovištěm uvnitř. Jde i o velké množství přilehlých investic, nejrůznější konstrukce tvořící zázemí, množství podzemního vedení, přeložek inženýrských sítí, přesunů hmot a podobně. Dlouho nepamatuji investiční akci, nad kterou bychom tak intenzivně seděli. Určitě proto děkuji kolegyni a kolegům z vedení města,“ řekl starosta Jurka.

Město zároveň neopouští možnost instalace zimního venkovního kluziště. Chladicí technologie je součástí celkového řešení stavby, včetně rolby a doprovodných zařízení. Není ovšem na pořadu dne v letošním roce, ale jako samostatná investice v dalším období. Nezbytné stavební přípravy pro budoucí ledovou plochu ale letos proběhnou. „Nelze očekávat kluziště o parametrech zimních stadionů, ale rozhodně bude evokovat vzpomínky na bruslení na rybníku, které mělo svou atmosféru, i když kvalita ledu třeba nebyla stoprocentní,“ naznačil vyškovský starosta.

Areál pravděpodobně vyrostl v předválečném období. Naplnění úmyslu rekonstrukce dlouhé roky záviselo na řešení vlastnických vztahů k pozemkům areálu. Odkup pozemku od Tělocvičné jednoty Sokol Vyškov do vlastnictví města za více než 5,5 milionu korun odsouhlasili vyškovští zastupitelé na jaře roku 2020. „Následovala jednání mezi městem, zástupci základní školy i zástupci tělocvičného spolku, abychom se shodli na parametrech budoucího sportoviště, které bude navazovat na relaxačně vzdělávací plochy školy. Vytváříme další podmínky pro kvalitní sportování a trávení volného času našich obyvatel, zároveň jde o důležitý závazek Programového prohlášení rady města pro období 2018-2022,“ připomněl.

Město od začátku počítalo s tím, že pokud bude v žádosti o dotaci neúspěšné, rekonstrukci pokryje z vlastních zdrojů. A to se nakonec stalo. Vedení radnice doufalo v získání mimorozpočtových peněz, konkrétně z Národní sportovní agentury. Dotace je ovšem pro vyškovský záměr nedostupná. Celkové náklady jsou ve výši téměř 42 milionů korun.

© Televize Spolu, All Rights Reserved