Jak se v příštích letech promění brněnské náměstí Míru? To je za uplynulý rok často diskutovaná otázka zástupci města i širokou veřejností. Teď je to výzva pro architekty, kteří se mohou hlásit do otevřené urbanisticko-architektonické soutěže. Zadání soutěže schválila Rada města Brna a tento týden ji vyhlásila Kancelář architekta města (KAM). Úkolem soutěžících je navrhnout úpravu náměstí včetně tramvajové smyčky a vstupu do parku Kraví hora. Součástí návrhu bude také nový polyfunkční dům se službami, obchody, komunitním centrem a byty. Návrhy mohou architekti odevzdat do 9. dubna 2021. O vítězi rozhodne odborná porota, výsledky budou známé v červnu 2021. Všechny návrhy představí KAM na výstavě.
„Soutěž je pro město nejlepší způsob, jak najít kvalitní řešení náměstí Míru. Je to zároveň velká příležitost pro všechny architekty, aby se zapojili do proměny významného brněnského prostranství. Uvědomujeme si, že pro řadu místních obyvatel je úprava náměstí citlivé téma, proto jsme od začátku zapojovali do přípravy urbanisticko-architektonické soutěže klíčové aktéry i širokou veřejnost. Je to nejvíc projednávané zadání soutěže v historii Brna,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
Úkolem soutěžících je navrhnout úpravu náměstí Míru včetně dopravního řešení a přístupu do parku Kraví hora. Dále navrhnout podobu nového polyfunkčního domu v prostoru bývalého vojenského areálu Lerchova. Ten by měl zahrnovat prostory pro komunitní centrum se sálem až pro tři sta sedících osob, klubovnou a zahradou, stejně jako zázemí pro menší obchody a služby. Součástí polyfunkčního domu má být také kolem čtyřiceti městských bytů, které chce město využít pro samoživitele, mladé rodiny nebo seniory. Investorem dalších patnácti bytů budou majitelé obchodu Brněnka, se kterými se město dohodlo na přesunu obchodu do polyfunkčního domu. Díky demolici stávající budovy a směně pozemků tak bude možné plochu náměstí výrazně rozšířit.
„Polyfunkční dům nahradí chátrající objekty bývalých autoopraven v ulici Lerchova. Bude to dům měřítkem srovnatelný se stávajícími budovami škol a kolejí, který bude mít zhruba čtyři podlaží. Nevyroste tady žádná vysoká či objemná budova, která by zastínila okolní budovy nebo dominantu
kostela. Úkolem soutěžících je navrhnout dům tak, aby zapadl do charakteru vilové čtvrti a dotvořil a vymezil prostor náměstí,“ uvedl vedoucí oddělení Veřejného prostoru KAM David Zajíček.
Na začátku roku uspořádala KAM kulatý stůl s místními organizacemi, veřejné setkání k soutěži v sále Cyrilometodějské církevní ZŠ a online anketu, do které se zapojilo přes 360 občanů. Zástupci KAM se několikrát sešli také s místními spolky OS Masarykova čtvrť a Nadační fond Lerchova – otevřeno všem, jednali se zástupci městské části Brno-střed, odbory magistrátu i Dopravním podnikem města Brna. Z důvodu zpřísněných vládních opatření představila KAM na podzim zadání soutěže ve videu a veřejnost měla možnost zaslat názor pomocí online dotazníku.
„Nejčastějšími požadavky veřejnosti bylo vytvořit na náměstí komunitní centrum, dále změna dopravního řešení nebo potřeba rozšíření nabídky služeb a obchodů na náměstí. Nejvíce diskutovaným tématem pak byla náplň polyfunkčního domu a funkce bydlení. Oproti původním plánům města jsme proto v zadání soutěže navýšili rozlohu komunitního centra, a naopak o třetinu snížili počet bytů. Úkolem soutěžících je také zajistit, aby se budoucí provozy vzájemně nerušily,“ doplnil Zajíček.
Vyhodnocení všech podnětů veřejnosti je součástí soutěžního zadání a bude sloužit jako jeden z podkladů pro účastníky soutěže. Více najdete na webu kambrno.cz/namestimiru
Zadání soutěže najdete na https://kambrno.cz/souteze/dostavba-a-uprava-namesti-miru/