Divadlo bude žít ve Znojmě i letos

Ikony českého divadla se představí na festivalu Znojmo žije divadlem. S programem v plném rozsahu, jak jsou divadelní nadšenci zvyklí, odstartuje už 18. srpna festival Znojmo žije divadlem. „Jsme rádi, že nejistota, která panovala kolem letních akcí se nedotkne jedinečného festivalu Znojmo žije divadlem. Zásadním způsobem se ale situace dotkla organizačních věcí, a to místa konání večerních představení. Poprvé se totiž přesunou do jízdárny Louckého kláštera,“ představuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Jízdárna nabízí prostor, ve kterém budou divadelníci moci plně roztáhnout křídla imaginace, rozvinout své akrobatické dovednosti a který nabídne také větší divácké pohodlí.

Paradoxně pozitivní důsledky přinesla divadelní odmlka v tom, že se uvolnily herecké soubory, které obvykle v tomto termínu mají prázdniny nebo jsou plně vytíženy zkoušením. Jedním z nich je Dejvické divadlo, které bude vrcholem letošního ročníku. To odehraje surovou komedii, oplývající velmi drsným jazykem „Ucpanej systém“. Můžete se těšit na herecký koncert celého souboru Dejvického divadla, které přiveze osobnosti jako je Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Martin Myšička, Klára Melíšková a spoustu dalších.

Velmi zvučným a uznávaným souborem je ostravský soubor Divadlo Petra Bezruče, který přijede s titulem přilehajícím současné situaci „Zdravý ne/mocný“. Klasiku z Molièrova pera pro současné publikum přepsaná ikonou české divadelní scény Vladimírem Morávkem. V hlavní roli se představí výrazná, až nepřehlédnutelná postava českého divadla a filmu – Norbert Lichý.

Další večery se představí soubory, které nejsou festivalovému publiku neznámé. Hned ve středu budou diváky bavit klauni z Divadla Bolka Polívky. Mezi nimiž je například i Pavol Seriš, který v minulém roce účinkoval se svým sólovým představením „Pozemšťan“. Již poněkolikáté také přijede dvojice Bratři v Tricku. Letos v doprovodu dívčího tria Holektiv a společně se vydají na „Lov.“ Potřetí se pak budou moci diváci těšit na excelentní klaunskou skupinu Squadra Sua, která si ke spolupráci přizvala brněnskou dvojici Michala Chovance a Ondřeje Klíče, kteří budou účinkovat v Rekabaretním revue na začátku festivalu.

Program nezapomíná ani na nejmenší publikum. Představení, která zaujmou celou rodinu se budou odehrávat na nádvoří znojemského hradu. V případě deště ve štukovém sále Znojemské Besedy. Malí diváci budou moci pátrat po zmizelém rodinném pokladu společně se světoznámým inspektorem Kluzó nebo obdivovat úžasné loutky a jejich cirkusové představení.

Nedílnou součástí festivalu jsou pouliční představení. Ta se letos budou odehrávat na ulici Hradní v areálu Znojemského pivovaru. Diváci se při nich snad díky Koťátku zkázy zbaví svých strachů, či díky Le Cabaretu Nomade budou moci na chvíli uniknout spěchu každodennosti.

Alternativním představením se do festivalu zapojil také spolek Umění do Znojma. V prostředí GaP/Galerie a prostor na Kollárově ulici se 18. srpna odehraje inscenace, která svým dějem byla ovlivněna hrou Václava Havla – Audience, a která využije hned několik experimentálním divadelních prostředků. Informace o tomto představení je možné získat na webu galerieaprostor.cz.

Kompletní program festivalu naleznete na www.znojemskabeseda.cz, prodej vstupenek je na www.vstupenkyznojmo.cz nebo v Turistickém informačním centru na ulici Obroková.

© Televize Spolu, All Rights Reserved