JIHLAVA – Laboratoře jihlavské nemocnice mají nový přístroj na stanovení moči chemicky a vyhodnocení močového sedimentu. Denně analyzátor vyšetří zhruba stovku vzorků. Nejvíce vzorků je od pacientů z urologických ambulancí, z jednotlivých oddělení Nemocnice Jihlava a obvodních lékařů. Využívají ho tak lékaři napříč spektrem oborů.
Vyšetření se používá při podezření na infekční onemocnění močových cest, a také třeba u diabetiků ke kontrole množství glukózy v moči, nebo při neurčitých bolestech břicha.
Nový přístroj se skládá ze tří modulů. První modul vyšetřuje chemickou analýzu moči: „Vyšetřujeme pH, hustotu, celkovou bílkovinu, leukocyty, nitrity, glukosa, ketolátky, bilirubin nebo krev v moči, jmenuje biochemická analytička Miroslava Siříšťová. „Následně se stojánky se zkumavkami přesunou do druhého, mikroskopického modulu. Zde se stanovují organické částice a krystaly, takzvaný sediment v moči, stanovujeme erytrocyty, leukocyty, válce, bakterie, epitélie, kvasinky a tak dále. Přístroj počítá množství elementů obsaženýchv 1µl moči,“ dodává. Třetí modul dokáže vyfotit jednotlivé buňky nebo krystaly, a ty přenést do počítače k vizuální kontrole. U každého vzorku musí laborant zkontrolovat, co přístroj naměřil.
V některých případech se může stát, že ani přístroj nevyhodnotí vzorek jasně. Potom přijde na řadu klasický mikroskop: „Je to do pěti procent případů. Každý laborant proto musí umět rozpoznat jednotlivé elementy a krystaly,“ doplňuje Miroslava Siříšťová.
ZDROJ: Monika Zachrlová, tisková mluvčí, Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace