Vyškovu betlém sluší. Lidé se letos dočkají adventního věnce

VYŠKOV – Čtyři na sebe navazující etapy letos vyvrcholí posledním dílem. Dřevěný betlém na Masarykově náměstí se loni rozšířil zejména o řemeslníky, letos půjde o muzikanty. Jelikož se vyřezávané postavy Vyškovanům i návštěvníkům města líbí, rozhodli radní města o dalším rozšiřování až do roku 2026. A jeho část proběhne už letos.

Ačkoliv většina lidí v létě vnímala teploty s tropickými hodnotami, umělecký řezbář Tomiš Zedník už měl v hlavě zimní období. Do té doby totiž musel vyřezat další postavy a objekty. „Letošní závěrečná etapa původního záměru počítá s chlévem a čtyřmi muzikanty. První etapa nového záměru je pak především o zhotovení adventního věnce a tří úlů. V případě věnce se do výsledné podoby zapojí více řemeslníků. Plán je takový, že se na něm postupně rozsvítí každý týden jedna svíčka,“ popsal záměr umělecký řezbář, který se na provedení podílí se svým otcem Bohumírem.

Samotné dřevěné úly pak poslouží k uložení charitativních pokladniček, jejichž obsahy každoročně pomáhají potřebným. Každý ze tří úlů podpoří jednu organizaci: Charitu Vyškov, Asociaci Paprsek a PIAFU Vyškov. „V praxi to řešíme tak, že necháváme zhotovit kovové pokladny, které se vloží do dřevěných úlů. Stávající charitativní pokladničky se k betlému nehodily, přidělávaly se řetězem k sochám, což nebylo nejen vizuálně optimální řešení. Chybět na nich nebude česno, vchod do úlu ale neposlouží včelám, nýbrž k vhazování příspěvků. Vyřezaná jsou i loga jednotlivých organizací,“ vysvětlil vyškovský místostarosta Roman Celý.

Zatímco poslední díl původního záměru bude stát 100 tisíc korun, první etapa nového záměru jednou tolik. Kromě velkého adventního věnce, tří úlů a sbírkových pokladen jsou v částce započítané i opravy a údržba. „Někteří lidé totiž bohužel nebyli během poslední zimy zrovna ukáznění a do betlému lezli. Je potřeba opravit vyvrácené některé sochy a sloupky ohrazení. Ohrazení se navíc bude rozšiřovat a upravovat, aby průchod nebyl tak přímý,“ zmínil místostarosta Celý.

Vyškované i návštěvníci města obdivují betlém v adventním čase od roku 2015. Za právě končící čtyři etapy město zaplatilo téměř půl milionu korun. „Když něco funguje, není třeba to měnit. Soudě podle reakcí, Vyškované milují předvánoční čas spojený s procházkami po vyzdobeném Masarykově náměstí. Z ohlasů je patrné, že se vyřezávané postavy líbí, proto jsme se dohodli na dalším rozšíření v dalších pěti na sebe navazujících etapách. Výdaje budou podobné, přesáhnou půl milionu. Zároveň je nutné pamatovat na pravidelnou údržbu betléma,“ informoval vyškovský místostarosta.

Představa celkového uspořádání betlému je do budoucna taková, že divák bude v centru příběhu zrození Ježíška. V nadcházejících letech totiž nemá chybět povoz tažený koňmi a doplnění dalších postav a figur zvířat tak, aby došlo k celkovému uzavření dioramatu pod vyškovským vánočním stromem.

Právě vánoční jehličnan se rozsvítí tradičně první adventní neděli, která letos připadá na 27. listopad. Program začne od 16 hodin. Letošní dominantou vánočního Masarykova náměstí bude stejně jako loni smrk ztepilý. Do centra města znovu dorazí z Rychtářova.

Na programu bude vystoupení Dětského pěveckého sboru Motýlek i právě představení rozšířeného betlému. „Předchozí dva roky nemělo rozsvěcení vánočního stromu s ohledem na vládní opatření slavnostní podobu včetně tradičního odpočítávání. Jsme rádi, že se k němu letos můžeme vrátit,“ těšilo starostku města Karin Šulcovou s tím, že Vyškované nepřijdou ani o nazdobenou radniční věž či vyzdobené koruny dalších stromů na náměstí i v přilehlých ulicích.

Městský úřad zároveň vyzval prodejce, kteří mají zájem o prodejní místo na Vánočních trzích, aby vyplnili elektronickou přihlášku. Čas mají už jen do neděle 6. listopadu.

zdroj: Město Vyškov

© Televize Spolu, All Rights Reserved