Nový přírůstek Žabinské šatny pochází z Bosny a má zálusk na zlato

BRNO – Má ráda dobrodružství a nové výzvy. Už jako sedmiletá holčička nedokázala sedět poslušně v klidu doma a po vzoru svého o šest let staršího bratra tak přišla na svůj první basketbalový trénink. A tomuto sportu následně propadla. Ptáte se kdo? No přeci nová posila Žabin pro nadcházející sezonu, sedmadvacetiletá reprezentantka Bosny a Hercegoviny – Nikolina Knežević (Babić).

Knežević hraje na pozici rozehrávačky/menšího křídla a ještě před pár týdny v basketbalovém světě zářila pod dívčím jménem Babić (svatba červen 2022). Za svoji profesionální kariéru, o které snila od malička, se představila celkem ve čtyřech klubech. První tři roky strávila v Sarajevu, kde s týmem ŽKK Željenizničar oslavila titul mistra Bosny. Následně se přemístila do Černé Hory. V hlavním městě hájila barvy ŽKK Budućnost Bemax pět sezon a vybojovala pět národních titulů, pět pohárů a dvakrát zvítězila v Jadranské lize (WABA je nejvyšší regionální basketbalová liga, ve které hrají ženské týmy ze Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Bulharska, Slovinska a Chorvatska).

Letošní ročník odehrála 177 cm vysoká Knežević v BC Prometey, kde se například v Eurocupu střetla s bývalými soupeři Žabin – Castors Braine a kde se svým průměrem 14,3 bodu a 3,8 asistencemi na zápas patřila k hlavním oporám ukrajinského celku. Na poslední měsíc se ale přemístila do turecké ligy a klubu Izmit, odkud míří do Brna. „Strašně se těším, až se stanu součástí Žabin a poznám nové lidi a okolí. Z Česka registruju jen týmy, které se účastní Eurocupu nebo Euroligy. Ale mohu o nich říct, že to jsou opravdu kvalitně sestavené celky, které se v Evropě dokáží prosadit. Právě Žabiny Brno mají před sebou slibnou budoucnost. Navíc se mi líbí hrát v týmu, kde je plno mladých a perspektivních hráček,“ prozradila o svém rozhodnutí jít hrát do Brna Knežević.

A ačkoliv to pro ni bude v české lize premiéra, nemyslí si, že by se tu necítila jako doma. „Před deseti lety jsem se školou navštívila Prahu a moc se mi zalíbila místní kultura, historie a architektura. Slyšela jsem, že Češi jsou podobní jako my na Balkáně. Používáme podobná slova, máme i stejnou kuchyni a dobré pivo. Mnoho mých známých mi doporučilo vyzkoušet street food. Jsem zvědavá, co všechno mi Česko nabídne,“ řekla Kneževič, která si právě v dobrém jídle libuje. Mimo hřiště ráda tráví čas v přírodě, kde si užívá západy slunce, anebo jezdí na kolečkových bruslích. Relaxuje i čtením knížek anebo neobvyklým koníčkem – decoupage neboli dekorování ubrouskovou technikou.

Čeho chce ale v Česku hlavně dosáhnout, je zlatá medaile. „Jsem docela vytrvalá v tom, co chci. Mám v sobě srdce bojovníka a jsem připravená přijmout všechny výzvy a prožít je s emocemi. Vždycky si stanovím jeden cíl a to vyhrát zlato. Věřím, že naši fanoušci budou šestým hráčem na hřišti a že nás po celou dobu povedou kupředu. Slibuji, že ode mě na oplátku mohou vždy čekat výkon na sto procent. Pojďme společně přepsat historii a oslavit všechny naše úspěchy,“ vzkázala Knežević fanouškům.

Ještě než ale sedmadvacetiletá reprezentantka nastoupí do rozjetého brněnského vlaku, musí splnit jeden velmi důležitý úkol. Uspět na mistrovství světa, kam se se svým národním týmem kvalifikovala díky parádnímu pátému místu na minulém evropském šampionátu. „Mým cílem je všem ukázat, jak silná Bosna a Hercehovina je. A třeba i vyhrát zlato, však proč by ne,“ usmála se. Šampionát startuje 22. září v Austrálii a Nikolina v dresu Bosny a Hercegoviny porovná síly s Belgií, Čínou, Puerto Ricem, Koreou a výběrem Spojených států.

Jaká byla tvoje první velká výhra a prohra?
Moje první velká výhra je asi celkové vítězství na evropském šampionátu do 20 let v divizi B, ale musím taky zmínit moje dvě nejoblíbenější výhry na Euru. První proti Belgii a druhá proti Chorvatsku, díky nimž jsme postoupili do čtvrtfinále. A co se prohry týká.. raději na ně vždy rychle zapomenu a odnesu si z nich jen ponaučení.

Existuje nějaká situace ze hry i mimo ni, co tě přiměla být člověkem, kterým si dnes?
Nikdy jsem nerozlišovala můj soukromý život od basketbalu. Jaká jsem na hřišti, jsem i mimo něj. Toužím dokázat sama sobě, že bojovný duch a týmová práce mě provedou životem v obou směrech.

Považuješ se za talent anebo jsi dříč?
Věřím, že mít talent a umět tvrdě makat, bez sebe prostě nejde. Ale domnívám se, že když člověk tvrdě dře, vyplatí se mu to častěji, než když to někomu jen tak jde a nevytrénuje z toho maximum. A taky je důležité být mentálně vyrovnaný.

Jaká je tedy ta tvoje tajná zbraň?
Kdybych to řekla, už by přeci nebyla tajná. (smích) Vždy záleží na situaci ve hře. Mám jich několik a vytasím tu, která se v daném okamžiku nejvíc hodí. Obecně bych ale o sobě řekla, že mám jakousi emoční inteligenci, kterou dokážu využít ve svůj prospěch.

Koho bys vyzvala v situaci 1on1?
Asi sama sebe, to by bylo hodně zajímavé.

zdroj: Barbora Peštálová | Marketing a PR Žabiny Brno

© Televize Spolu, All Rights Reserved