JIHLAVA – Základní umělecká škola (ZUŠ) Jihlava představila veřejnosti nový klavír za 4 721 000 korun. Nástroj nahradí staré koncertní křídlo z roku 1989. Jako první jej veřejně rozezněla mladá klavíristka Alžběta Nikifotová, žačka ZUŠ.
Mini recitálu se při slavnostním křtu ujal přední český klavírista, dirigent a pedagog Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze Lukáš Klánský. Ten před svým vystoupením mimo jiné zmínil, proč je důležité takový nástroj při výuce používat: „Žáci se s ním setkávají pouze při soutěžích a nejsou za tak krátký čas schopni zcela využít jak jeho, tak svůj potenciál. Vlastně ani moc neví, co s takovým nástrojem dělat a jsou z něho nervózní, což může někdy být i na škodu. Ode dneška budou připraveni a stanou se z nich opravdu konkurenceschopní hudebníci.“
Klíč od klavíru předal při slavnostním křtu ředitelce školy zástupce firmy Steinway & Sons Petr Farkaš. Firma vyrábí mistrovská křídla již po 170 let. „Naše klavíry rozdávají radost po celém světě a já věřím, že tento účel bude nástroj splňovat i tady, v nádherných prostorách vaší školy,“ zmínil. Křídlo bylo vybráno z dalších osmi možných v Hamburku letos 16. listopadu. Na výběru se podílela odborná komise složená z profesionálních hudebníků, pedagogů klavírního oddělení a členů vedení školy.
Nástroj bude sloužit žákům i veřejnosti po několik dalších generací. „Bude využívaný nejen při výuce, koncertech či pořádání interpretačních kurzů, v jejichž rámci zveme do Jihlavy nejlepší české pedagogy, ale také při soutěžích, kterých naše škola pořádá hned několik ročně. Od přehlídek mladých hudebníků až po krajská kola soutěží ministerstva školství pro základní umělecké školy. Nový nástroj bude sloužit nejen nejlepším mladým klavíristům, ale pak v doprovodu i všem ostatním žákům hudebních oborů po celém Kraji Vysočina,“ zmínila při úvodním slově slavnostního křtu ředitelka Základní umělecké školy Jihlava Dana Fučíková.
Nástroj z velké části financovalo statutární město Jihlava, a to částkou 4,3 milionu, jejíž uvolnění zastupitelé schválili na letošním květnovém zasedání. Zbytek byl zaplacen z úspor školy a za pomoci soukromých dárců, z nichž většina jsou členové Unie rodičů při ZUŠ Jihlava z. s., tedy rodiče zdejších žáků. Důvodem k dřívějšímu pořízení klavírního křídla byla jeho neustále rostoucí cena.
„Tento dárek je velkým poděkováním města nejen za práci zdejších pedagogů, ale i za snahu všech žáků. Dokazuje jaký význam základní umělecká škola pro Jihlavu má a že je v kulturní i vzdělávací oblasti nezastupitelná. Je to dárek ke 100 letům od založení ZUŠ v Jihlavě, které se bude slavit až v roce 2024. Mohu tedy rovnou sdělit, že za dva roky už toho moc nečekejte,“ zavtipkoval při proslovu primátor města Jihlavy Petr Ryška a prozradil, že sám do ZUŠ docházel, a to na výtvarný obor.
Při slavnostním křtu promluvil také předseda unie rodičů Marek Nikiforov: „Je to pořád pro mě takový sen. Když jsme si před rokem a půl sedli všichni dohromady a začali se bavit, že se pokusíme k výročí školy koupit takový nástroj, tak tomu nikdo nevěřil. Jsem hrozně rád, že se to podařilo a městu Jihlava za to patří veliký dík.“
Za dva roky 100 let
ZUŠ Jihlava uspořádala jenom v minulém roce 140 akcí, od třídních předehrávek až po velké koncerty. Jejich hudební představení ročně shlédne přes tři tisíce diváků a žáci mají díky škole možnost si zahrát například s Českou filharmonií či na prestižním hudebním festivalu, který Jihlava každoročně hostí, Mahler Jihlava – Hudba tisíců. „Nákupem nového koncertního nástroje můžeme otevřít novou etapu ve vzdělávání našich žáků a nejen to. V celém Kraji Vysočina není tento typ nástroje zastoupen a jeho pořízením nastanou nové možnosti využití třeba při festivalech, které bychom v takovém případě mohli hostit v prostorách naší školy. Věříme, že se tak Jihlava stane skutečným vzdělávacím centrem Kraje Vysočina,“ doplnila ředitelka školy.
Více o historii školy, nabídce oborů či chystaných akcích najdete na stránkách http://www.zus-jihlava.cz.
zdroj: Město Jihlava