OLOMOUCKÝ KRAJ, 01. května 2026 – Olomoucký kraj pokračuje s investicemi do zdravotnické záchranné služby (ZZS OK). Po výrazné obměně vozového parku, kdy pro záchranáře pořídil desítky nových sanitek, teď pracuje na stavbě dalších výjezdových základen a kupuje moderní vybavení.
„Aktuálně dokončujeme novou výjezdovou základnu záchranné služby ve Šternberku a pracujeme na projektech dvou podobných základen na Jesenicku. Jejich výstavbu bychom chtěli zahájit ještě letos,“ informoval Vladimír Lichnovský, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.
Nové výjezdové základny nabídnou záchranářům prvotřídní komfort i moderní zázemí pro techniku. Hejtmanství bude navíc v dalších letech pokračovat s obměnou vozového parku ZZS OK. Sanitky pořizuje průběžně tak, aby měla záchranka neustále k dispozici spolehlivé vozy s moderním zdravotnickým vybavením. A kromě toho investuje kraj také do nového vybavení pro záchranáře.
Na první pohled malou, ale důležitou změnou teď prošlo operační středisko dispečinku ZZS OK v Olomouci, kde přibyly nové ergonomické stoly pro operátory.
„Moderní ergonomie se nyní plně přizpůsobuje potřebám každého operátora a zajišťuje mu komfort po celou dobu směny. Jsem rád, že se podařilo vybudovat profesionální prostředí, které odpovídá nejvyšším technologickým standardům dneška,“ uvedl Tomáš Němý, hlavní operátor ZZS OK.
UNIČOV – Moderní zázemí získali uničovští záchranáři. Nová výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje vyrostla mezi vlakovým nádražím a stanicí hasičského záchranného sboru.
„Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje vyjíždí k případům z šestnácti výjezdových základen, z nichž některé neodpovídají současným standardům pro práci záchranářů. Jedna z těchto zastaralých základen donedávna sídlila v zadní části uničovské polikliniky,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.
Vedení záchranné služby proto už v roce 2016 kontaktovalo představitele města Uničov i dalších měst v kraji s žádostí o poskytnutí pozemků pro výstavbu moderních záchranářských základen.
„Zástupci města Uničova reagovali na požadavek bezodkladně. Ve volbě lokality hrálo důležitou roli i to, že v těsné blízkosti mají své sídlo další dvě složky Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje, a to Policie České republiky a Hasičský záchranný sbor,“ doplnil náměstek Horák.
Stavba nové výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje v Uničově trvala dva roky a byla projektantem navržena tak, aby svými parametry a kapacitou poskytla potřebné prostory pro umístění jedné výjezdové skupiny a technické zázemí s garážemi pro dvě sanitní vozidla.
Celkové investiční náklady přesáhly 22 miliónů korun. Projekt výstavby nové základny byl spolufinancován Evropskou unií v rámci reakce Unie na pandemii covid-19. Celková dotace z Integrovaného regionálního operačního programu pak činila téměř 16 milionů korun.
Výstavba nové výjezdové základny v Uničově je součástí širší krajské koncepce, která má uvést činnost zdravotnických záchranářů na úroveň standardů 21. století. „Olomoucký kraj připravuje výstavbu nových záchranářských základen také v dalších městech regionu. Výstavba základny v Zábřehu, která bude zahájena ještě v letošním roce, získala také významnou dotační podporu ve výši téměř 25 miliónů korun,“ doplnil neuvolněný krajský radní Ivo Mareš.
Záchranáři v Jihomoravském, Olomouckém kraji a na Vysočině zažili klidnější silvestrovskou noc než v minulých letech. Přesto ale bez práce nebyli.
JIHOMORAVSKÝ KRAJ Záchranná služba JMK realizovala během silvestrovských oslav v době od 18:00 do 6:00 celkem 156 výjezdů. V 8 případech bylo důvodem volání tísňové linky poranění zábavní pyrotechnikou. K prvnímu úrazu došlo ihned v prvních minutách roku a to na Břeclavsku. Dva muži byli zasažení v oblasti obličeje a jejich zranění byla závažná. U dalších osob způsobily petardy zranění spíše lehčího charakteru. Kromě poranění od pyrotechniky záchranáři na jihu Moravy vyjížděli k úrazům, na vznik většiny z nich měl vliv alkohol. Většinou šlo o tržné rány na hlavě nebo úrazy dolních či horních končetin. V důsledku požití alkoholu docházelo také k různým potyčkám, někteří pacienti měli sebevražedné úmysly, nebo naopak ohrožovali svoje okolí. Celou noc byli záchranáři ve střehu a snažili se být lidem nablízku, zvedali telefony, ošetřovali pacienty, transportovali je do zdravotnických zařízení.
OLOMOUCKÝ KRAJ Oproti loňskému silvestrovskému veselí byly letošní oslavy příchodu nového roku 2022 v Olomouckém kraji co do počtu výjezdů záchranné služby o něco klidnější. Nicméně oproti Silvestru 2021 jsme řešili více výjezdů k úrazům, které byly způsobené díky používání pyrotechniky a také více případů, kde došlo k napadení (zejména ve městě Olomouc a jeho blízkém okolí).
Pojďme se tedy společně podívat na celokrajskou statistiku silvestrovské 24 hodinové směny : Počet výjezdů na denní směně : 106 Počet výjezdů na noční směně : 75
Nejčastěji vyjížděla na noční směně VZ Přerov, dále pak výjezdové skupiny v krajském městě Olomouc a v Litovli.
Výjezdy k úrazům spojené s pyrotechnikou : 3x – z toho dvakrát výjezd k poranění a semiamputaci prstů na horní končetině a dále jeden, kdy pacienta zasáhl ohňostroj do obličeje a způsobil tak poranění očí a popáleniny ve tvářích.
Výjezdy spojené s napadením ve spolupráci s PČR: 6x Výjezdy spojené s řezným poranění (nožem, sklem,…) : 3x
Výjezdy k pacientům s ebrietou (opilostí) : 2 výjezdy jako prostá intoxikace alkoholem s následným doporučením odeslání pacientů na protialkoholní záchytnou stanici ; dalších 13 výjezdů bylo ve spojitosti s jinou přidruženou diagnózou (jako úrazy, dušnost atd.) z toho pak jeden pád mladého muže z 3m výšky.
Počet převozů Covid + pacientů za 24 hod. : 7x
KRAJ VYSOČINA Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina uskutečnili o silvestrovské noci celkem 52 výjezdů. V porovnání s loňským rokem je to asi o třetinu více, nicméně i tak byly letošní oslavy příchodu nového roku výrazně klidnější, než v předchozích letech. Zvýšil se také počet ošetřených pacientů z loňských 34 na letošních 47.
V přímé souvislosti se silvestrovskými oslavami ošetřili záchranáři z Vysočiny celkem 17 pacientů. Nejčastěji se jednalo o osoby mladšího věku. Pět z nich se zranilo následkem pádu, čtyři osoby skončily v péči zdravotníků po fyzickém napadení a sedm pacientů bylo nutné transportovat do nemocnice s intoxikací alkoholem. Pouze jeden člověk se zranil v důsledku manipulace s pyrotechnikou. S poraněním oka byl převezen do zdravotnického zařízení. Žádné z uvedených zranění naštěstí nebylo život ohrožující.