V lamím výběhu Zoo Hodonín přibyla mláďata

HODONÍN – V lamím výběhu Zoo Hodonín je v posledních dnech hodně živo. K malé černé samičce lamy alpaky, která přišla na svět začátkem května, nyní přibyl i sameček hnědého zbarvení. Ten se narodil poslední den v květnu.

První dny po narození zůstává mládě v odděleném výběhu společně s matkou, aby měli oba klid a prostor na zesílení a aby matku samec nerušil.

„Samice začala rodit v ranních hodinách. Asi půl hodiny po porodu se mládě již postavilo na nohy,“ uvádí chovatelka Andrea Theimerová a dodává, že odpoledne už sálo mateřské mléko. Jedná se o první mládě této samice, která se o ně vzorně stará.

Lamy alpaky jsou v hodonínské zoo chovány od roku 2017, kdy vystřídaly dříve chované lamy krotké. Stádo kromě novopečeného mláděte a jeho tříleté matky pocházející z brněnské zoo čítá chovného samce původem z ostravské zoo a již zmíněnou druhou samici s mládětem. Ta přišla do Hodonína z Ústí nad Labem.

Lamy alpaky jsou domestikovaná zvířata, jejichž domovinou je Jižní Amerika, kde jsou chovány pro produkci velmi kvalitní vlny. Stejně jako jejich příbuzní velbloudi chodí typickou mimochodní chůzí, což znamená, že zvedají současně obě levé nebo obě pravé končetiny. Po strmých skalách se pohybují díky speciálním mozolovitým chodidlům. Samici se po 11 měsících březosti rodí jedno mládě, které je schopné hodinu až dvě po porodu následovat matku. Lamy se živí trávou a bylinami, aktivní jsou během dne.

zdroj: Zoo Hodonín

© Televize Spolu, All Rights Reserved